„Maminko a náš táta taky umře?“

Před nějakou dobou jsem měla docela zvláštní rozhovor se svou skoro šestiletou dcerkou. Začalo to tím, že jsme šli s manželem a dcerkou přes město. Když jsme procházeli kolem pohřebnictví, kde visí parte, tak najednou moje dcerka skoro až zakřičela „to je strejda“. Na jednom z parte byl náš známý, který umřel na rakovinu.

Dcerce jsem vysvětlila, proč je na tom obrázku a že se tomu říká parte. Člověk si ani neuvědomí, jak důležíté je, to dětem vysvětlit s klidnou tváří a klidným slovem. Pro tuto chvíli jí mé vysvětlení stačilo a pokračovali jsme všichni dál.

Večer to, ale má dcerka chtěla vysvětlit znovu a podrobněji. Proč ten strejda umřel, jestli ho to bolelo a kde je teď? No, nejsou to zrovna otázky, na které se lehce hledá odpověď. Ale i přesto jsem se jí to snažila všechno vysvětlit. Slovo rakovina jsem nepoužila, protože v tomto směru mi to nepřipadalo podstatné. Stačilo jen říct, že strejda měl zlého a velkého bacila, se kterým bojoval už několik let. Ale bacil byl silnější.

anděl

Náš táta taky umře?

Možná si říkáte, že toto vysvětlení takto malému dítěti stačí. Ne vždy. Potom se mě začala vyptávat, jestli můj tatínek měl taky toho zlého bacila. Ano měl. A pak se otázky začaly stupňovat. „Maminko a náš táta měl taky toho zlého bacila, když má tu čáru na krku? A on taky umře?“ Tak toto mě trošku zaškočilo.

Co teď? V hlavě se mi přemítalo, říct jí pravdu nebo raději ne? Zvolila jsem, tak jako vždy, mluvit pravdu. Jak, ale dcerce vysvětlit, že sice toho zlého bacila taky má, ale není tak zlý nebo velký? V tu chvíli jsem nějakou dobu mlčela, ale věděla jsem, že jí musím odpovědět, protože na to čeká.

Tak jdeme na to. Dcerce jsem se snažila vysvětlit, že sice náš táta měl taky toho zlého bacila, ale že doktorům se podařilo ho vyndat z toho krku, a proto tam má tu čáru, jizvu. Ale ten bacil už není tak velký a ještě i další věci, s tím spojené. Uff. Chvíli dcerka mlčela, ale pak mi jen řekla, že je ráda, že to ví.

Smrt není přece tabu

Naše děti za námi přicházejí se spousty otázkami, na které chtějí znát odpovědi. Je důležité vědět, že lhát se jim nevyplácí, takže vždycky říkejte pravdu. Je samozřejmě důležité jim to v klidu vysvětlit a podle jejich věku volit ta správná slova.

svíčky

Smrt je přece součástí našeho života a je dobré, aby i naše děti o ní věděli. A samozřejmě i tom, že ne vždy umírají jen staří lidé, ale boužel i mladí.

 

Dagmar Arnoštová
Ukazuji lidem cestu, jak zvládnout rakovinu blízké osoby. Díky svým zkušenostem s rakovinou mého táty a manžela, už vím, jak zvládat emoce, být oporou a přitom zůstat silná. Můj příběh si přečtěte zde>> Jsem autorka eBooku Jak zvládnout rakovinu milované osoby
Komentáře