Životní kletba aneb proč milovaní muži v mém životě mají rakovinu?

Když jsem zjistila, že můj manžel má rakovinu, tak první, co mě napadlo, bylo, že je to snad nějaká kletba. Že to přece není možné. Proč zase znovu? Toto se mi přemítalo v hlavě.

Někdo si řekne, že je to přece hloupost. Ale tenkrát jsem si to dávala za vinu. Že je to ve mně. Že to snad mám v sobě. Jako nějaký virus, který se přenáší na muže, kteří jsou v mém životě. Na muže, které jsem milovala a miluji.

Život mě zkouší

Ano nějakou chvíli mi trvalo, než jsem to pochopila. Je to život, který mě zkouší. Zkouší, co všechno vydržím. Jestli to zvládnu nebo mě to položí. A já mu stále odpovídám, že to zvládnu.

No jo. Ale jak to zvládnu? A tak jsem se rozhodla přehodnotit svůj život. Co je teď pro mě důležité? A co už tolik ne. Pěkně jsem si to probrala. A nastavila svůj žebříček hodnot. Toto je někdy potřeba udělat.

Člověk zjistí, kolik věcí je úplně zbytečných. A stejně tak si uvědomí, že ty věci, které byly dřív problémem, najednou jsou maličkostí.

Puntičkářka

Já jsem třeba dřív byla více puntičkářská. Všechno jsem se chtěla, aby bylo tip ťop. Hlavně, co se týká domácnosti. Všechno mělo své místo. A to doslova. Jak mi někdo posunul třeba s vázičkou, hned jsem to poznala. A samozřejmě jsem to dala najevo.

Dnes má sice věc pořád svoje místo, ale už to tak neřeším. Když zjistím, že mi někdo posune třeba právě s tou vázičkou, tak ji sice porovnám. To ano. Ale to je vše. Kolikrát si uvědomím, že někdy ani to ne. Prostě si toho ani nevšimnu.

To jsem sice úplně odbočila, ale tak je to i u velkých problémů. Dřív bych některé věci strašně řešila, ale dnes už to vidím jinak. Jak už jsem psala, z problému se najednou stane maličkost. Toto bylo pro mě velké ujasnění v mém životě.

Rakovina mi změnila pohled na světvýlet stražisko 011

Když se teď zpětně podívám, kolik věcí jsem dřív brala strašně vážně. No a teď vidím, že jsou to jen malé nedůležité věci. Pro mě už ano.

Sice mi nějakou dobu trvalo, než jsem k tomu došla. Ale teď už vím, že rakovina taťky a mého manžela mi změnila pohled na svět.

Ukázala mi, že mám možnost volby. A je jen na mě, jak se k tomu postavím. A je jen na mě, jakou možnost si zvolím. Je to přece můj život.

Ano je to přece můj život a moje volba.

 

Dagmar Arnoštová
Ukazuji lidem cestu, jak zvládnout rakovinu blízké osoby. Díky svým zkušenostem s rakovinou mého táty a manžela, už vím, jak zvládat emoce, být oporou a přitom zůstat silná. Můj příběh si přečtěte zde>> Jsem autorka eBooku Jak zvládnout rakovinu milované osoby
Komentáře